Czy Halloween to coś złego? – co to za święto i na czym polega

2022-11-17 | CIEKAWOSTKI, DOM

Halloween jest najbardziej popularnym i szeroko obchodzonym świętem w Stanach Zjednoczonych. Początki Halloween sięgają celtyckiego święta Samhain, kiedy to ludzie rozpalali ogniska, zakładali kostiumy i maski oraz opowiadali historie o duchach. Dziś Halloween to zabawny czas dla dzieci, które mogą przebrać się za ulubioną postać z kreskówki lub strasznego potwora. Ale o co chodzi w tym święcie? Czy to coś złego? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Co wiemy o Halloween

Halloween to święto obchodzone 31 października. Pierwotnie był to czas świętowania i ucztowania, ale z czasem stał się bardziej świeckim świętem, które ludzie wykorzystują do wspominania zmarłych.

Uważa się, że początki Halloween wywodzą się ze starożytnych celtyckich świąt zbiorów i wierzeń o duchach. W szczególności, Samhain (wymawiane jako sow-een) było jednym z takich świąt obchodzonych w Irlandii i Szkocji około 1 listopada każdego roku. Celtowie obchodzili Samhain jako swój nowy rok, kiedy to rozpalali ogniska i zakładali kostiumy, aby chronić się przed złymi duchami, które grasowały w tę noc, szukając psot lub samych psotników! Celtowie wierzyli, że duchy te spotykają się ze sobą o tej porze roku, aby przedyskutować to, co wydarzyło się od czasu ich ostatniego spotkania; dlatego też nazwali tę noc All Hallows’ Eve (lub Night).

Skąd wzięła się nazwa tego święta

Halloween jest skróconą formą nazwy „All Hallows’ Eve”, która odnosi się do dnia przed dniem Wszystkich Świętych, znanym również jako Dzień Wszystkich Świętych.

Tak więc Halloween to w zasadzie tylko sprytny sposób na powiedzenie „noc przed Dniem Wszystkich Świętych”.

dynie hallowen

Jak obchodzi się Halloween w Polsce

Halloween w Polsce jest co raz bardziej znanym i lubianym zwyczajem. Ludzie przebierają się w kostiumy, chodzą na psikusy i urządzają przyjęcia. Można się świetnie bawić wykonując różne czynności razem, jak na przykład grając w gry lub oglądając straszne filmy.

To święto jest również okazją dla dzieci, aby przebrać się za swoje ulubione postaci i pójść na trick-or-treat (cukierek albo psikus) po mieście zbierając cukierki z domów sąsiadów! Specjalnie na tę okazję urządzane są dla nich imprezy szkolne lub przyjęcia, gdzie mają zagwarantowany posiłek, oglądają filmy i grają w gry.

Nawet jeśli większość ludzi nie wierzy już w duchy czy nadprzyrodzone stworzenia, nadal obchodzimy Halloween jako pretekst do przebierania się co roku za potwory lub superbohaterów, tylko dlatego, że uważamy to za zabawne! Halloween to idealny czas na spędzenie go z przyjaciółmi i rodziną.

Polecamy również

Przewierty horyzontalne w Krakowie – nowa era wiercenia

Przewierty horyzontalne w Krakowie – nowa era wiercenia

Wraz z postępem technologii przemysłowej, wiele dziedzin przeszło przełomowe zmiany. Jednym z obszarów, który doświadczył ogromnego rozwoju, jest przemysł wiertniczy. W ostatnich latach technologia przewiertów horyzontalnych stała się kluczowym elementem w dziedzinie...