Jak wybrać najlepsze buty piłkarskie? 5 najważniejszych zasad

2022-11-17 | CIEKAWOSTKI, SPORT, ZDROWIE I URODA

Czy to pierwszy raz kiedy kupujesz buty piłkarskie, czy grasz od lat, ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać najlepszą parę. Odpowiednie buty mogą robić dużą różnicę na boisku – od szybkości i zwinności do komfortu i wsparcia. Szukając idealnej pary butów do gry w piłkę nożną musisz rozważyć kilka rzeczy. Poznaj pięć ważnych zasad, które ułatwią Ci zakup.

Buty piłkarskie na sztuczną nawierzchnię

Podczas gry na sztucznej trawie można używać każdego rodzaju butów, jednak nie każdy będzie idealnie dostosowany na tego typu nawierzchnię.
Turfy to buty sportowe, które są zaprojektowane w konkretnym celu: do gry na sztucznej trawie. Są one zazwyczaj lżejsze niż ich skórzane odpowiedniki i często mają bardziej obniżoną konstrukcję, aby zapobiec utknięciu stopy na boisku.
Główną cechą tych butów jest ich waga. Dzięki temu, że są lekkie może to być świetne rozwiązanie dla graczy, którzy chcą czuć się pewniej w dryblingu. Ważne jest, aby wybrać buty, które zostały zaprojektowane specjalnie dla danego typu nawierzchni w przeciwnym razie można kupić niewłaściwe obuwie sportowe.
Niektórzy wolą buty skórzane, ponieważ są wygodniejsze, ale to może również sprawić, że będą cięższe niż turfy.

Buty piłkarskie do gry na hali

Grając na nawierzchniach halowych, będziesz potrzebował butów z płaską podeszwą uzupełnioną antypoślizgowym bieżnikiem. To będzie również obuwie z miękką podeszwą, tzw. non-marking, lekkie i elastyczne. Należy pamiętać o tym, że buty halowe nie są przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Buty piłkarskie na twarde podłoże

Jeśli grasz na twardej powierzchni to but, który zapewnia stabilność i kontrolę, będzie dla ciebie najlepszy. Tego typu buty posiadają pod podeszwą kołki wykonane z tworzywa sztucznego lub gumy. Lanki czyli buty piłkarskie na twardą powierzchnię to najpopularniejsze obuwie wśród piłkarzy. Polecane są na większość boisk naturalnych, jak również na orliki.

Przy wyborze butów uwzględnij warunki atmosferyczne

Koniecznie weź pod uwagę warunki pogodowe przy wyborze butów piłkarskich, Jeśli jest zimno na zewnątrz lub pada deszcz, wodoodporne obuwie będzie najbardziej odpowiednie. Uchroni Cię to przed chorobą lub przeziębieniem.

jak wybrać buty piłkarskie

Wybierz buty piłkarskie w zależności od pozycji, na której grasz

Wreszcie, ważne jest, abyśmy pamiętali o tym, na jakiej pozycji gramy przy wyborze obuwia, ponieważ każda pozycja ma inne potrzeby w zależności od stylu gry podczas meczów/treningów itp. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, gdy wybieramy buty na daną pozycję na boisku. Przykładowo, napastnik, potrzebuje obuwia z mocną przyczepnością, tak aby móc utrzymać się na murawie podczas dryblingu obok obrońców. Obrońcy powinni wybrać buty o wyższym profilu, aby mogli wykonywać boczne cięcia i sprinty. Bramkarze natomiast szukają butów o jeszcze większej wysokości niż obrońcy, ponieważ będą często skakać z ziemi w trakcie meczów.
But, który wybierzesz, powinien również dobrze dopasowany do stopy. Upewnij się, że buty mają dobrą amortyzację; pomoże to chronić przed urazami takimi jak zapalenie powięzi (bolesne schorzenie dotykające stopy) lub zapalenie ścięgna Achillesa (zapalenie z tyłu pięty). Oprócz zapewnienia odpowiedniego wsparcia podczas gry, rozważ inne czynniki, np. wentylacja.
Istnieje wiele rodzajów butów piłkarskich dostępnych dla różnych pozycji i warunków gry. W tym artykule wyjaśniliśmy, do czego każdy typ jest najlepszy i jak możesz wybrać ten, który pasuje do Twoich potrzeb. Podzieliliśmy się również kilkoma wskazówkami, jak znaleźć odpowiedni dla Ciebie but.

Polecamy również

Przewierty horyzontalne w Krakowie – nowa era wiercenia

Przewierty horyzontalne w Krakowie – nowa era wiercenia

Wraz z postępem technologii przemysłowej, wiele dziedzin przeszło przełomowe zmiany. Jednym z obszarów, który doświadczył ogromnego rozwoju, jest przemysł wiertniczy. W ostatnich latach technologia przewiertów horyzontalnych stała się kluczowym elementem w dziedzinie...