Czym jest ginekomastia i jakie są jej przyczyny?
Ginekomastia jest stanem, w którym dochodzi do przerostu tkanek męskich piersi. Zaburzenie to może mieć kilka przyczyn, spośród których możemy wymienić:
- zaburzenia hormonalne objawiające się nadmiarem żeńskich estrogenów oraz niedoborem testosteronu i androgenów,
- choroby przewlekłe, takie jak niewydolność wątroby oraz nerek,
- nadwagę i otyłość,
- skutki uboczne przyjmowania leków przeciwdepresyjnych oraz obniżających ciśnienie krwi.
Ginekomastia u dzieci oraz młodzieży może mieć również charakter przejściowy i może być związana z wahaniami hormonów występującymi w okresie dojrzewania.
Czy w przypadku ginekomastii operacja to jedyne możliwe rozwiązanie?
Leczenie ginekomastii w głównej mierze uzależnione jest od czynników, które wywołują ten problem. W wielu przypadkach nie uda się całkowicie i trwale pozbyć ginekomastii bez wykonania zabiegu chirurgicznego polegającego na usunięciu nadmiaru tkanki. Na szczęście istnieją również przypadki, w których bardzo dobry efekt dają domowe i nieoperacyjne metody leczenia. Kliknij i sprawdź jak wygląda operacja ginekomastii – opis zabiegu oraz przekonaj się, czy jest to zabieg dla Ciebie. Być może uda Ci się pozbyć ginekomastii bez operacji? W dalszej części artykułu przeczytasz, jakie są na to nieoperacyjne sposoby.
Jakie są nieoperacyjne sposoby leczenia ginekomastii?
- Ćwiczenia fizyczne i dieta – w przypadku lekkiej ginekomastii tłuszczowej bardzo dobrym sposobem na pozbycie się tego problemu będzie odpowiednia dieta (niskotłuszczowa, bogata w białko) oraz spora dawka ruchu fizycznego, które pozwolą zredukować tkankę tłuszczową.
- Farmakologia – leczenie przy użyciu farmakologii będzie najbardziej skuteczne w przypadku ginekomastii wynikającej z zaburzeń hormonalnych. W takich sytuacjach warto rozważyć przyjmowanie preparatów z pochodnymi testosteronu oraz leków z grupy antyestrogenów. Oczywiście leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem.
- Liposukcja iniekcyjna – ta metoda bezoperacyjnego leczenia ginekomastii to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę substancji, takiej jak np. fosfatydylocholina. Powoduje ona rozpad tkanki tłuszczowej w miejscu iniekcji, dzięki czemu może zmniejszyć nagromadzenie tłuszczu w okolicach męskich piersi.
- Lipoliza ultradźwiękowa – do jej wykonania stosuje się specjalne urządzenie z głowicą emitującą fale dźwiękowe o mocy 28-31 kHz. Wysoka temperatura w połączeniu z ultradźwiękami umożliwia rozbicie tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza metabolizm.
- Kriolipoliza – ostatni ze sposobów leczenia ginekomastii bez operacji to kriolipoliza polegająca na zassaniu skóry przez specjalny aparat, a następnie poddanie jej działaniu niskiej temperatury. W ten sposób rozpoczynamy pewne procesy w organizmie, które sprawiają, że po około 2-4 miesiącach od zabiegu zaczyna być widoczny znaczny ubytek tkanki tłuszczowej w miejscu procedury.
Zobacz również: Jak wybrać najlepsze buty piłkarskie? 5 najważniejszych zasad